3 smrteľné hriechy pri varení špenátu. Robíte ich tiež

Zdieľať
varenie
3 smrteľné hriechy pri varení špenátu. Robíte ich tiež Foto: www.gettyimages.com

Konzumáciu špenátu preslávil hlavne Pepek námorník a mylné presvedčenie, že obsahuje bohaté zásoby železa. Aj keď štúdie enormný obsah železa v špenáte vyvrátili, patrí zelená zelenina medzi jednu z vôbec najzdravších a patrí do každého pestrého jedálnička. Ako si špenát vychutnať čo najlepšie a ktorým chybám sa pri jeho príprave vyvarovať, aby ste sa zbytočne nepripravili o cenné látky a lahodnú chuť?

Špenát je vďačná a zdravá zelenina, ktorú použijete do množstva jedál. Jeho chuť je takmer neutrálna. V mladej forme je skvelý do šalátov, môžete z neho zmixovať pesto. Ako príloha k mäsu je úplne delikátna. A kto ešte neskúsiť lahodnú špenátovú polievku s kozím syrom, mal by to rýchlo napraviť. Špenát je na prípravu krehký. Preto sa veľmi rýchlo z lístkov plných života v zlých rukách premení na nevzhľadné blato. A to je škoda. Dlhou tepelnou úpravou špenátu sa navyše pripravujete o množstvo cenných látok, ktoré vám môžu zelené lístky ponúknuť.

Dlhé varenie špenátu neprospieva

To sú hlavné dôvody, prečo so špenátom jednať ako v rukavičkách. Veľa kuchárov naň ide zbytočne zhurta a to mu nesvedčí. Pokiaľ zoženiete baby špenát, to znamená mladé lístky špenátu, je úplná škoda ich akokoľvek tepelne upravovať. Naopak, vychutnajte si ich v prirodzenej surovej podobe vo forme šalátu. Naopak pre tepelnú úpravu použite odrastenejšie listy. Sú väčšie, pevnejšie a majú temne zelenú farbu. Špenát umývajte a preplachujte až tesne pred úpravou. Keby ste špenátové listy vystavili kúpeľu vopred, ľahšie by podľahli skaze.

špenát
3 smrteľné hriechy pri varení špenátu. Robíte ich tiež Foto: www.gettyimages.com

Varte ho s vitamínom C

Aj keď v špenáte nie je toľko železa, ako si obvykle myslíme, stále je ho tam pre náš organizmus nezanedbateľné množstvo. Aby ste zo špenátu dostali tohto prvku čo najviac, doplňte ho pri príprave pokrmu niečím, čo obsahuje vitamín C. Pomáha totiž dokonalejšie železo vstrebať.

Pokračujte na ďalšej strane

varenie
3 smrteľné hriechy pri varení špenátu. Robíte ich tiež Foto: www.gettyimages.com

Pred varením špenát sparte

Než vhodíte špenát na panvicu, sparte ho horúcou vodou. Jednoducho listy dajte do sitka a zalejte. Zelenina bude teplu vystavená rovnomerne a krátku dobu, takže si zachová šťavnatosť aj krásnu farbu. Bez tohto kroku by ste špenát prevarili a zničili by ste ho.

Ostatne, ako pripravujú špenát tí najskúsenejší kuchári, ako napríklad Roman Paulus, sa pozrite vo videu:

Špenátu pristane prudká, krátka tepelná úprava, aby si zachoval čo najviac prospešných látok.

Elixír zdravia

Zelené lístky s neutrálnou chuťou podľa vedcov obsahujú značné množstvo vitamínu A a vitamínov zo skupiny B. Špenát je bohatým zdrojom kyseliny listovej, ktorá má významný pozitívny účinok na fungovanie centrálnej nervovej sústavy a podporuje kognitívne funkcie. Je ale aj zdrojom krásy, obsahuje biotín, ktorý robí pleť krásnou, rovnako ako nechty a vlasy. Za zmienku stojí aj obsah horčíka, ktorý pozitívne ovplyvňuje činnosť svalov aj srdca. V neposlednom rade je špenát nabitý chlorofylom – zeleným farbivom, ktorý má protinádorové účinky. Podľa nedávnych štúdií dokonca pravidelná konzumácia špenátu pôsobí preventívne proti nádorovému bujneniu.

Zdroj: ireceptar.cz, www.youtube.combudejovice.rozhlas.czwww.youtube.compubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané