Ako vyčistiť zažltnuté škáry v kúpeľni? Ide to prekvapivo ľahko! Pozrite

Zdieľať
Ako vyčistiť zažltnuté škáry v kúpeľni
Ako vyčistiť zažltnuté škáry v kúpeľni? Ide to prekvapivo ľahko! PozriteFoto: depositphotos.com

Rozčuľujú vás nevzhľadné škáry v kúpeľni medzi dlaždičkami? Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako ich jednoducho a účinne vyčistiť bez toho, aby ste sa zbytočne nenadreli!

Čistá a rozžiarená kúpeľňa je základom každej domácnosti. Bohužiaľ je vzhľadom na časté využívanie pomerne náchylná k vzniku rôznych druhov škvŕn a plesní. Preto sa treba o ňu pravidelne starať. Ako si poradiť so zažltnutými alebo zašlými škárami medzi obkladmi? Prácu si uľahčíte, keď použijete prostriedky, ktoré sú osvedčené a naozaj fungujú. A navyše máte mnohé z nich určite doma. Ktoré sú to?

Ako vyčistiť zažltnuté škáry v kúpeľni? To sa dozviete aj z nasledujúceho videa:

Najprv odstráňte povrchovú špinu

Bohužiaľ aj tie najbelšie škáry sa postupom času pokryjú mydlovými nánosmi, nečistotami, hrdzou či plesňami. Postupne získavajú šedý, žltkastý či žltohnedý nádych. Než začnete čistiť samotné škáry, odstráňte zo všetkých dlaždicových plôch najskôr povrchový prach a mastnotu. Použite na to handričku namočenú v teplej octovej vode.

Pracujte po častiach

Akonáhle sú dlaždičky zbavené povrchovej špiny, môžete sa pustiť do čistenia jednotlivých škár. Pracujte postupne a rozdeľte si plochy na sektory. Práca bude systematickejšia a pôjde vám lepšie od ruky.

Siahnite po jedlej sóde

Medzi preverené prostriedky našich babičiek patrila vždy jedlá sóda. Zriedením s trochou vody si z nej vyrobíte čistiacu pastu, ktorú treba naniesť na škáry. Môžete k tomu využiť starú zubnú kefku. Pastu nechajte pôsobiť asi pol hodiny a potom môžete začať škáry zľahka drhnúť štetinami. Silu sódy je možné posilniť aj pár kvapkami octu. Nakoniec opláchnite škáry čistou vodou a nechajte uschnúť.

umývanie škár
Ako vyčistiť zažltnuté škáry v kúpeľni? Ide to prekvapivo ľahko! PozriteFoto: www.gettyimages.com

Dokonalý mix

Ešte účinnejší roztok vznikne, keď zmiešate ½ pohára jedlej sódy, 1/3 pohára citrónovej šťavy, ¼ pohára 9% octu a 7 pohárov teplej vody. Všetko riadne premiešajte. Následne otvorte v kúpeľni okná a dvere a naneste túto zmes pomocou hubky na škáry. Nechajte pôsobiť minimálne 20 minút a potom postupujte rovnako ako v predchádzajúcom prípade s pomocou zubnej kefky.

Zmiešajte sódu s bielidlom na bielizeň

Ďalším osvedčeným prostriedkom na znečistené škáry v kúpeľni je zmes ¼ hrnčeka bielidla na bielizeň s ¾ hrnčeka jedlej sódy a pár kvapkami vody. Vzniknutú hmotu naneste na škáry a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Potom známym spôsobom kefkou drhnite a opláchnite čistou vodou.

Bieliaca zubná pasta alebo odlakovač

Na čistenie zašlých škár môžete využiť aj zubnú pastu. Tá obsahuje bieliace látky, zároveň kúpeľňu príjemne prevoniate. Postup je rovnaký ako v predchádzajúcich prípadoch. Ak máte doma k dispozícii odlakovač na nechty obsahujúce acetón, môžete zažranú špinu zlikvidovať aj s jeho pomocou.

Zdroj: www.vladcemopu.cz, www.rady-kutilum.com, www.homeincube.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané