Čo sa stane s vašim telom, keď budete denne piť čaj z levandule

Zdieľať
čaj
Čo sa stane s vašim telom, keď budete denne piť čaj z levandule Foto: www.gettyimages.com

Levanduľa nádherne vonia, ale aj lieči. Pripravte si z nej teplý čaj a budete milo prekvapení jeho účinkami.

Krásne vonia aj vyzerá … Máloktorá bylinka je s ľudskými dejinami spätá ako levanduľa. Jej história sa datuje od doby starých Egypťanov, ktorí jej voňavé silice používali na výrobu drahých parfémov a údajne aj mumifikáciu tiel zosnulých.

Niet divu, že nádoba s levanduľou bola súčasťou posmrtnej výbavy faraóna Tutanchamóna! Jej špecifickú vôňu si zamilovali aj v starovekom Ríme. Tam ju ale využívali trochu inak – na kúpele! Hovorí sa, že práve Rimania dali bylinke meno. Je odvodené od latinského „lavare“ – umývať sa. Takže levanduľa je vlastne taká očistná rastlina.

Poistka proti cholere a moru

V európskych dejinách mala levanduľa podstatnú úlohu hlavne v období cholery a morových epidémií. Napríklad v 16. storočí sa vo Francúzsku vyrábali rukavičníky s levanduľovou (antibakteriálnou) silicou, ktorá mala chrániť Parížanov pred nákazou. Levanduľu vzývali aj v Londýne. V rokoch 1665 – 1666 v hlavnom meste britského impéria na mor zomrela štvrtina obyvateľstva. Vtedy bolo ľuďom odporúčané, aby nosili zväzok levandule pripevnený k zápästiu. Aromatická bylinka údajne odpudzovala hmyz – lepšie povedané krysie blchy – ktoré boli častým prenášačom moru.

Prospeje vášmu zdraviu

Dnes už nie je levanduľa spájaná so žiadnou tragédiou. Naopak – stala sa súčasťou romantického štýlu Provence, ktorý miluje väčšina slovenských žien. Avšak pre bylinkárov je stále liečivkou s úžasným zložením a antiseptickými a antibakteriálnymi účinkami. Levanduľa lekárska sa využíva najmä vo forme esenciálnych olejov, tinktúr, sirupov, mastičiek a krémov.

Pokiaľ chcete čerpať zdravotné bonusy levandule, uvarte si z nej čaj. Jeho príprava je jednoduchá. Stačí, keď do hrnčeka nasypte dve lyžičky sušených kvetov a zalejete ich 250 ml horúcej vody. Po piatich minútach lúhovania zmes sceďte a pite. V čom všetkom vám levanduľa uľaví?

levandula
Čo sa stane s vašim telom, keď budete denne piť čaj z levandule Foto: www.gettyimages.com

Podá pomocnú ruku pri strese

Cítite sa „v kliešťach“? Nezvládate pracovné termíny? Domácnosť sa vám sype pod rukami, rovnako ako výchova ratolestí, ktoré vám prerastajú cez hlavu? Stres je hrozná vec. A keď sa k nemu ešte pridá splín, depresia, podráždenosť či melanchólia, je to cesta rovno do pekiel. Namiesto syntetických práškov na nervy si uvarte levanduľový čaj. Je voňavý, ľahko horkastý, ale zato úžasne uľavujúce a upokojujúce. Pite ho po dobu 2 týždňov 1 – 3 šálky denne. Potom si dajte dva týždne pauzu a kúru prípadne znova zopakujte. Uvidíte, bude lepšie!

Navodí spánok

Sú šťastlivci, ktorí zaspia na povel. Potom sú takí, ktorí do ríše snov dôjdu s knižkou v ruke, počítaním ovečiek alebo pohárom teplého mlieka. Ale čo keď práve vám nič také nefunguje a celú noc len zúfalo pozeráte do steny? Skúste ešte jednu vec – levanduľový čaj! Upokojí vaše myšlienky a odbúra aj prípadnú bolesť hlavy. Aby levanduľový čaj dobre fungoval, môžete ho premiešať s medovkou v pomere 1:1!

Uľaví „ťažkému bruchu“

Jedlo je radosť. Avšak niekedy taká veľká, že po veľkom hodovaní máte ťažké brucho ako kameň. Čo teraz? Ak vám nie je dobre a trápia vás napríklad kŕče, nadúvanie, plynatosť alebo dokonca hnačka, je na čase skúsiť levanduľový čaj. Jeho účinok znásobíte, keď ho zmiešate s mätou piepornou v pomere 1:1. Pozor, nápoj má jednu zvláštnosť, keď ho vypijete pred jedlom, posilní váš apetít. Dúšok po jedle zase naopak odľahčí vášmu zažívaniu.

vôňa levandule
Čo sa stane s vašim telom, keď budete denne piť čaj z levandule Foto: www.gettyimages.com

Dostane vás z prechladnutia

Levanduľa je úžasnou bylinkou pri prechladnutí, bolestiach v krku alebo chorobách dýchacích ciest. Vďaka svojim antibakteriálnym a antivirotickým účinkom dokáže zmierniť kašeľ, nádchu aj bolesti hlavy. Navyše funguje aj ako prírodná posilňovňa imunity! Levanduľový čaj preto môžete využiť ako prevenciu (ako keby nejaká choroba) alebo ako cielený prírodný liek na prechladnutie. Čaj môžete dosladiť medom, ktorý mu prepožičia lahodnú chuť. Mimochodom, hovorí sa, že liečivá je už samotná vôňa levandule, ktorá uľavuje dýchacím cestám. Tak pite a nasávajte.

Zdroj: ireceptar.cz,www.living.iprima.cz, www.stoplusjednicka.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané