Hmyz ako superpotravina. Prečo by ste mali skúsiť hmyzí proteín

Zdieľať
jedlý hmyz
Hmyz ako superpotravina. Prečo by ste mali skúsiť hmyzí proteín Foto: www.freepik.com

Hmyz ako potravina budúcnosti? Napriek počiatočnému odporu mnohých sa hmyzie pochutiny stávajú obľúbenou voľbou pre mnohých priaznivcov zdravého životného štýlu a ekologicky udržateľného prístupu k prírode. Prečítajte si, prečo by ste mali dať šancu tejto neobvyklej potravine.

O potravinovom využití hmyzu sa diskutuje už nejaký čas. V mnohých ázijských krajinách ide o štandardnú súčasť jedálnička, avšak u nás tento trend ešte len získava na popularite. Hmyz na prvý pohľad nemusí vyzerať lákavo, ale zisťuje sa, že má mnoho zástancov vďaka svojim pozitívnym vplyvom na zdravie a životné prostredie.

Hmyz je skutočnou superpotravinou, obsahuje minimálny podiel tukov a vysoké množstvo bielkovín porovnateľných s hovädzím mäsom. Okrem toho ponúka vitamíny skupiny B, vápnik, železo, horčík, omega 3 mastné kyseliny a vlákninu. Tieto nutričné výhody sa líšia v závislosti od konkrétneho druhu hmyzu, čo otvára dvere k rôznorodým možnostiam varenia a prípravy jedál.

vyprážaný hmyz
Hmyz ako superpotravina. Prečo by ste mali skúsiť hmyzí proteín Foto: depositphotos.com

Výroba hmyzu na špecializovaných farmách je navyše ekologicky menej náročná ako chov hospodárskych zvierat, čo prispieva k ochrane našej planéty.

Ak vás idea konzumácie hmyzu láka, no váhate s ochutnávkou, na trhu existujú produkty, kde je hmyz skvele zamaskovaný – od cestovín a sušienok cez proteinové tyčinky, nápoje, čipsy až po čokoládové bonbóny. Môžete si dokonca zakúpiť hmyziu múku a pripraviť si z nej rôzne pečivo. Nebojte sa nových chutí – hmyz môže prekvapiť svojou príjemnou a často neutrálnou chuťou, ktorá môže pripomínať obľúbené potraviny ako sú orechy, krevety alebo dokonca huby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané