Kedy a ako zaštipovať uhorky. Väčšina ľudí to vôbec netuší a prichádza o úrodu

Zdieľať
uhorky
Kedy a ako zaštipovať uhorky. Väčšina ľudí to vôbec netuší a prichádza o úrodu Foto: www.gettyimages.com

Pestovanie uhoriek nie je veľká veda. Ich rýchly rast z nich robí jednu z najobľúbenejších plodín na zeleninovej záhrade. Aby sme sa dočkali bohatej úrody, je nutné dodržať pár zásad. Okrem výživnej pôdy a dostatočnej závlahy je nutné vylamovať zálistky. Ak sa to správne naučíte, úroda prekoná vaše očakávania.

Čo je zaštipovanie

Pri uhorkách v pazuchách listov sa vyvíja kvet, nový šľahúň a úpon. Kvet s plôdikom ponecháme, rovnako tak úpon, ktorým sa rastlina kotví k opore. Dvoma prstami opatrne vylomíme vyrastajúci nový šľahúň. Pokiaľ je väčšia, použite ostrý nôž. Bočné šľahúny zbytočne zahusťujú rastlinu a vysiľujú materskú rastlinu.

Ako správne na zaštipovanie uhoriek? Nasledujúce video vás poučí:

Ktoré uhorky nezaštipujeme?

Nakladačky, ktoré tak radi zavárame v sladkokyslom náleve, nezaštipujeme. Ich bujný porast je výhodou pre vysokú úrodu. Veľkosť zozbieraných plodov by mala byť okolo šiestich centimetrov. Čím väčší porast, tým väčší výnos.

Pokračujte na ďalšej strane

uhorky
Kedy a ako zaštipovať uhorky. Väčšina ľudí to vôbec netuší a prichádza o úrodu Foto: www.gettyimages.com

Ktoré uhorky zaštipujeme

Šalátovky alebo hadovky zaštipujeme. Pestujeme ich v skleníku, pretože potrebujú na svoj rast relatívne vysokú teplotu a vlhko. Ich plody, ktoré zbierame vo veľkosti približne od dvadsiatich centimetrov, sú určené na priamu konzumáciu.

Prečo je dôležité hadovky zaštipovať

Musíme dať rastline šancu vyživiť plody. Veľa výhonov znamená väčšiu násadu uhoriek. Aby plody boli kvalitné a dostatočne veľké, je nutné pristúpiť k ich redukcii. Ďalším dôvodom je obmedziť biomasu z dôvodu prúdenia vzduchu. Pri nedostatočnej vzdušnosti vznikajú plesne, ktoré rastlinu zničia. A tiež je potrebné vziať do úvahy hmotnosť úrody, ktorú musí materská rastlina uniesť. Dôležitá je veľkosť priestoru, ktorý sme ochotní rastline poskytnúť.

Prirodzený popínavý rast

Uhorka je lianovitá rastlina. V skleníku sa k nej tiež tak musíme správať. Vertikálne pestovanie na lankách, povrázkoch alebo iných vhodných oporách sú tou najlepšou voľbou pre jej prirodzený popínavý rast. Spodné listy odstrihneme, aby okolo holých stoniek lepšie prúdil vzduch.

Pokračujte na ďalšej strane

uhorky
Kedy a ako zaštipovať uhorky. Väčšina ľudí to vôbec netuší a prichádza o úrodu Foto: www.gettyimages.com

Zaštipovanie pri dostatku miesta

Ak poskytneme rastline väčší priestor, môžeme ponechať bočné výhony rásť. Skrátime ich za druhým alebo tretím listom nového šľahúňa. Vrúbľovaným uhorkám, napríklad na podnoži tekvice, nemusíme šľahúne zastrihávať vôbec. V tomto prípade sa oplatí pestovanie na mrežovine. Jedna rastlina poskytne viac úrody. Podmienkou je vyväzovanie šľahúňov k opore, aby ťažké plody nespôsobili zrútenie uhorkovej rastliny.

Zaštipovanie pri pestovaní na lankách

Vertikálne vedenie na lankách vyžaduje vyštipovanie zálistkov už za prvým listom. Hlavný výhon nevysiľujeme a nezahusťujeme bočnými šľahúňmi, obzvlášť pokiaľ má rastlina menej priestoru.

Bujné odrody

Odrody Super Star F1 alebo Vista F1 pre svoj bujný rast je nutné radikálne vyštipovať. Začneme hneď za prvým listom. Tieto odrody poskytujú vysoký výnos, ale treba sa im dostatočne venovať. Každý pestovateľ má svoje metódy pestovania a zaštipovania rastlín uhoriek, ktoré si praxou našiel. Ak budeme dodržiavať tieto základné postupy, dočkáme sa vysokej úrody. Zrelé uhorky majú mnohokrát veľkú hmotnosť. Ich včasným zberom rastline pomôžeme a naštartujeme tak ďalšiu násadu plodov.

Zdroj: ireceptar.cz, www.youtube.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané