Nikdy to nebolo jednoduchšie! Takto sa zbavíte plesní v dome

Zdieľať
Takto sa zbavíte plesní v dome
Nikdy to nebolo jednoduchšie! Takto sa zbavíte plesní v dome Foto: www.freepik.com

Pleseň sa veľmi rada objavuje na miestach, kde to nečakáte. Väčšinou sa jej darí tam, kde je vlhko. Pleseň môže napádať steny, špáry, drevo a všetky ďalšie materiály. Často kupujete drahé prípravky, ktoré vám majú pomôcť zbaviť sa plesne rýchlo a ľahko. To možno áno, ale vedeli ste, že to ide jednoduchšie a lacno?

Preč s plesňou

Skvelý prostriedok proti plesni máte často rovno „pod nosom“ a možno o tom ani neviete. Ide o čajovníkový olej, známejší ako tea tree olejček. Ide o skvelú látku, ktorá pomáha na veľa rôznych vecí. Príjemne vonia a má antibakteriálne účinky. Ide tiež o jednu z najúžasnejších a najúčinnejších látok, ktoré odstraňujú v domácnosti pleseň.

Tea tree olej napomáha pri upratovaní, má veľmi dobrý vplyv na ľudskú pleť. Keď vás uštipne komár či akýkoľvek iný hmyz, stačí miesto potrieť tea tree olejom a je hotovo. Navyše pôjde o čisto prírodnú látku, ktorá neobsahuje žiadnu chémiu a ďalšie prídavné látky, všetko je na prírodnej báze.
Pleseň na vlhkých miestach

Ako už sme spomenuli, pleseň sa objavuje na vlhkých a teplých miestach. Napríklad taká kúpeľňa, to je skoro raj pre baktérie. Tým sa môže dariť na obkladačkách, v okolí vane, na sprchovom závese a podobne. Tea tree olej je vhodný pre veľa materiálov, od kachličiek, dreva, prírodné textílie, koberce, kožu až po papier. Ako si pripraviť prostriedok na odstránenie plesne?

01 3.jpeg

Budete potrebovať:

  • 200ml vody
  • 1 čajová lyžička tea tree olej
  • Nádobku s rozprašovačom

Ako postupovať:

Do misky dajte vodu a pridajte tea tree olej. Všetko starostlivo zmiešajte a naplňte nádobku s rozprašovačom. Postriekajte postihnuté miesta a nechajte pôsobiť. Zmes nie je závadná pre ľudí ani pre zvieratá, takže jej môžete aplikovať na postihnuté miesta zhruba dvakrát denne, kým sa pleseň neodstrániť.

Ako sa zbaviť plesní v dome
Ako sa zbaviť plesní v dome? Nikdy to nebolo jednoduchšie! Foto: www.gettyimages.com

Čo spôsobuje tvorbu plesní v dome?

Tvorba plesní v domácnosti môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ale základným mechanizmom je vždy prítomnosť vlhkosti. Tu je niekoľko bežných príčin tvorby plesní:

  1. Nadmerná vlhkosť: Ak je vo vnútri domu príliš veľa vlhkosti, môže to vytvoriť ideálne podmienky pre rast plesní. Toto môže byť spôsobené nedostatočnou ventiláciou, unikajúcou vodou z potrubí alebo vonkajšími poveternostnými podmienkami.
  2. Nedostatočná ventilácia: V domoch s nedostatočnou ventiláciou sa môže vlhkosť z kúpeľní, kuchýň a iných zdrojov pary uviaznuť a vytvárať podmienky vhodné pre rast plesní.
  3. Unikajúca voda: Ak existujú netesnosti v streche, okolo okien alebo v potrubí, môže to viesť k nahromadeniu vlhkosti a následne k tvorbe plesní.
  4. Kondenzácia: V zimných mesiacoch môže dôjsť k kondenzácii na chladných povrchoch, ako sú okná alebo vonkajšie steny, čo môže vytvoriť mokré povrchy, na ktorých môže rásť plesň.
  5. Záplavy: Domácnosti, ktoré boli zaplavené, sú obzvlášť náchylné na rast plesní, keďže zvyšná vlhkosť po odstránení vody vytvára ideálne podmienky pre jej rast.

Prevencia a kontrola vlhkosti sú kľúčové k zastaveniu rastu plesní. To môže zahŕňať zlepšenie ventilácie, opravu únikov vody, použitie odvlhčovačov a zabezpečenie, aby boli všetky povrchy v dome udržiavané suché.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané