Pozrite sa, či nemáte v peňaženke vzácnu desaťkorunu z roku 1995, má vysokú zberateľskú hodnotu

Zdieľať
vzácnu desaťkorunu
Pozrite sa, či nemáte v peňaženke vzácnu desaťkorunu z roku 1995, má vysokú zberateľskú hodnotu Foto: depositphotos.com

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že ide o bežnú mincu. Lenže chyba. Pozrite sa do svojej pokladničky a pravidelne si kontrolujte aj svoju peňaženku. Možno budete patriť medzi šťastlivcov a objavíte vzácnu desaťkorunu z roku 1995, ktorá má  veľkú hodnotu . Ako ju spoznáte? Všímajte si unikátny nápis.

Vzácna desaťkoruna z roku 1995 obsahuje nápis SPECIMEN

Ako spoznáte vzácnu desaťkorunu z roku 1995, ktorú môžete vydražiť až za niekoľko desiatok eur? Pozorne si prezrite jej lícnu (zadnú) stranu s českým levom. Okrem letopočtu 1995 je tu vyrazený aj nápis SPECIMEN.

Čím je desaťkoruna s nápisom SPECIMEN unikátna?

Desaťkorún z roku 1995 s nápisom SPECIMEN bolo vyrazených iba 125 kusov. Táto minca je teda veľmi vzácna, a preto má aj vysokú zberateľskú hodnotu.

Vzácna desaťkoruna z roku 1995 s nápisom SPECIMEN je v zásade vzor. Česká národná banka (ČNB) jej nechala vyraziť 125 kusov preto, aby ich poslala centrálnym bankám do celého sveta. Aj tak sa s touto vzácnou desaťkorunáčkou môžete stretnúť aj v obehu, a tak si veľmi starostlivo kontrolujte svoje peňaženky a pokladničky.

Ďalšie vzácne desaťkorunáčky, na ktoré môžete naraziť

Desaťkoruna z roku 1993 – Priečna čiara na prednej strane mince pretína skratku „EUR“ o niečo vyššie. Táto minca je skutočný poklad. V októbri 2020 sa vydražila za neuveriteľných 176 tisíc korún.

Desaťkoruna z roku 2000 s miléniovým vzorom – Miesto brnenského Petrova má na sebe vzor hodinového strojčeka. Táto minca v skvelom stave môže mať zberateľskú hodnotu až 10 tisíc korún.

Minciam, s ktorými každý deň prichádzate do styku, sa skúste pozrieť bližšie na zúbok. Niektoré z nich totiž môžu mať úplne inú zberateľskú cenu, než je ich bežná nominálna hodnota. A keď budete mať šťastie, objavíte naozajstný zberateľský unikát!

Zdroj: jenzeny.cz, Seznamzpravy.cz/tovarna-na-drobaky, Penize.cz, Jenzeny.cz

staré mince
Vzácna desaťkoruna z roku 1995 má vysokú zberateľskú hodnotu. Pozrite sa, či ju nemáte v peňaženke Foto: www.gettyimages.com

História českej desať koruny

Desaťkorunáčka je minca, ktorá má dlhú a zaujímavú históriu v rámci českého menového systému. História tejto mince sa začína ešte pred vznikom Českej republiky, v dobách Československa.

Po vzniku Československa v roku 1918 boli postupne zavedené vlastné bankovky a mince, čím sa Československo osamostatnilo od predchádzajúcich rakúsko-uhorských a iných menových systémov. Prvá desaťkorunová minca bola vydaná v rokoch po založení Československa, pričom sa jej dizajn a hodnota menili v závislosti od ekonomického vývoja a menových reform.

V období Československa boli desaťkorunové mince vyrazené v niekoľkých rôznych sériách, zvyčajne s portrétmi významných osobností alebo s národnými symbolmi. Po rozdelení Československa na Českú republiku a Slovenskú republiku 1. januára 1993 začala Česká republika vydávať svoje vlastné mince, vrátane desaťkorunové mince.

V Českej republike bola desaťkorunová minca prvýkrát vydaná v roku 1993. Odvtedy prešla niekoľkými zmenami dizajnu, ale zvyčajne zachovávala niektoré kľúčové prvky, ako sú české národné symboly. Minca je vyrobená z rôznych kovov a zliatin v závislosti od série vydania.

Desaťkorunová minca je v Českej republike používaná aj dnes a je dôležitou súčasťou menového obehu. Pre mnohých Čechov má nielen praktickú, ale aj symbolickú hodnotu, pripomínajúcu bohatú históriu a kultúru krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané