Prečo spať v spálni za zatvorenými dverami? Budete lepšie chránení pred požiarom

Zdieľať
spánok

Ako to u vás doma vyzerá počas noci? Máte otvorené dvere do spálne, aby do miestnosti prúdil čerstvý vzduch alebo aby ste počuli svoje deti vo vedľajšej izbe? Z hľadiska bezpečnosti vás všetkých to nie je príliš dobrý nápad. Nabudúce nechajte radšej dvere od spálne a detskej izby zatvorené, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Je tu vyššia šanca, že prežijete prípadný požiar

Keď necháte dvere do svojej spálne pootvorené, ak by došlo k požiaru, mohol by sa veľmi rýchlo rozšíriť do miestnosti, v ktorej spíte. Zatvorené dvere naopak slúžia ako bariéra ako pred ohňom, tak pred dymom. Vďaka tomu budete mať viac času na záchranu.

Na to, aby ste mali počas noci zatvorené dvere od spálne či detskej izby, apelujú najmä hasiči. „Zvlášť rodičov a ich malé deti je ťažké presvedčiť, aby spali za zatvorenými dverami svojich izieb. Keď jazdíme po školách so svojim preventívnym programom, jednou z vecí, ktorú deťom zdôrazňujeme, je, aby sa práve nebáli spať za zatvorenými dverami,“ uvádza newyorský hasičský zbor Cold Spring Harbor a prináša dôkaz svojho tvrdenia.

Newyorskí hasiči žiakom ukázali fotky požiaru rodinného domu, pri ktorom práve zasahovali. „Majitelia domu prežili vďaka tomu, že mali zatvorené dvere do spálne. Na jednej strane bolo všetko obhorené a zuhoľnatené. Druhá strana znázorňovala spálňu, ktorá je takmer nedotknutá,“ opisujú hasiči.

Užijete si nerušený spánok

Pokiaľ spíte naozaj ľahko a dokáže vás čokoľvek prebudiť, potrebujete mať na spanie úplný pokoj. Práve zatvorené dvere v spálni vám zaistí kvalitnejší spánok. Zvlášť pokiaľ je váš partner nočná sova a je rád hore dlho do noci, mohol by vás v prípade otvorených dverí nechtiac rušiť.

Podľa Feng Shui zatvorené dvere udržujú pozitívnu energiu

Zatvorené dvere v miestnosti, v ktorej spíte, presadzuje aj staročínske učenie Feng Shui. Jeden z jeho princípov poukazuje na to, že zatvorené dvere udržujú vo vnútri spálne pozitívnu energiu. Naopak keď dvere otvoríte, pozitívna energia sa môže z miestnosti vytratiť a môže byť nahradená negatívnym chi.

Feng Shui hovorí, že toto pravidlo sa netýka iba dverí. V záujme zachovania pozitívnej energie by ste v spálni mali mať zatvorené aj dvierka šatníkovej skrine alebo šuplíky komody. Feng Shui ďalej upozorňuje, že by ste nikdy nemali spať nohami ani hlavou smerom k dverám. Pretli by ste tým totiž prúd energie Jang, ktorá by vám silne narušila pokojný spánok. Okrem toho, že by ste sa pokojne nevyspali, by u vás mohlo dôjsť k ďalším zdravotným problémom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané