Prírodný liek, ktorý vyčistí vaše oči, zlepší videnie a zabráni vzniku šedého zákalu

Zdieľať
šedý zákal
šedý zákal Foto: depositphotos.com

Katarakta alebo šedý zákal predstavuje postupné zahmlievanie očných šošoviek, čo vedie k zhoršovaniu zraku a videniu, v niektorých prípadoch dokonca slepotu. Vyvíja sa pomaly, nenápadne a môže postihnúť jedno alebo aj obe oči.

Príznaky šedého zákalu

Medzi najčastejšie príznaky šedého zákalu (niekedy nazývaného aj šedý zákal) patrí slabé rozoznávanie farieb, rozmazané videnie. Často sa vyskytujú aj kruhy okolo zdrojov svetla, problémy so silným jasom a zlé videnie za šera alebo počas noci. Pokiaľ sa mu nevenuje dostatočná pozornosť, môže spôsobiť napríklad automobilové nehody či dokonca problémy s rozpoznávaním tvári.

Príčiny vzniku kataraktov

Medzi najčastejšie príčiny vzniku šedého zákalu patrí vyšší vek. To však neznamená, že sa nevyskytuje aj u mladých ľudí. Vo svete dnes katarakta predstavuje hlavnú príčinu slepoty. Zlé videnie, ktoré spôsobuje, je u postihnutých ľudí tiež častou príčinou depresií. Medzi ďalšie významné príčiny šedého zákalu patria:

 • cukrovka
 • zápaly očí
 • fajčenie
 • rodinná história
 • časté vystavenie radiácii alebo znečisteniu z prostredia

Konvenčná verzus prírodná liečba šedého zákalu

Katarakty sa zvyčajne liečia operáciou. Veľa ľudí ani netuší, že na nich existuje množstvo prírodných liekov. Tak napríklad pridaním viac špenátu do stravy sa vám v tele zvýši hladinu luteínu a zeaxantínu. Ide o látky, ktoré podporia zdravie sietnice aj ostatných očných tkanív. Špenát tiež obsahuje látky zvané karotenoidy a vitamín A, ktoré sú tiež veľmi dôležité pre zdravie očí. Ďalšou užitočnou potravinou pre oči je gingko biloba. Jeho užívanie zase zvýši prísun kyslíka do vašich očí a podporí ich regeneráciu. Kvalitné ginkgo s luteín, zeaxantín a karotenoidy skombinované do jedného doplnku stravy. Okrem toho sa odporúča aj konzumácia väčšieho množstva kapusty, čučoriedok, čerešní a citrusového ovocia, ktoré sú bohaté na vitamíny A a C, ktoré sú pre oči tiež prínosné. Ich vplyv spočíva v tom, že znižujú tlak a bránia rozvoju kataraktov. Na druhej strane sa vyhýbajte konzumácii mliečnych výrobkov a saturovaných tukov (hlavne tých pri vyprážaní), pretože poškodzujú zrak a prispievajú k vzniku kataraktov.

Prírodný recept na vyčistenie očí a prevenciu kataraktov

Pomocou neho si vyčistíte oči, zlepšíte zrak a možno sa aj vyhnete operácii, pokiaľ sa už u vás šedý zákal vytvoril.

Ingrediencie

Na jeho prípravu budete potrebovať

 • 2 dcl ružových lupienkov
 • 4 polievkové lyžice malinových listov
 • 4 poháre (1 liter) čistej vody

Postup a aplikácia

 1. Nalejte vodu do hrnca a priveďte ju do varu.
 2.  Po dosiahnutí varu, vložte do vody ružové lupene a malinové listy, položte na hrniec pokrievku a na miernom ohni to pár minút povarte.
 3. Po dovarení to nechajte vychladnúť a následne odvar sceďte.
 4.  Tento odvar používajte každý deň a opatrne si s ním premývajte oči.

Aké výsledky očakávať

Pravidelné užívanie tohto prírodného lieku posilní vaše oči a predíde vzniku alebo zhoršovaniu šedého zákalu. Mnohým ľuďom dokonca pomohol ich šedý zákal vyliečiť. Na liečbu sa však odporúča spolu s týmto receptom dodržiavať všeobecné rady týkajúce sa stravovania, ktoré sme uviedli vyššie v článku.

vyčistí vaše oči
Prírodný liek, ktorý vyčistí vaše oči, zlepší videnie a zabráni vzniku šedého zákalu Foto: www.gettyimages.com

Čo je to šedý zákal?

Šedý zákal, známy aj ako katarakta, je ochorenie oka, pri ktorom dôjde k zakaleniu očnej šošovky. Toto zakalenie môže viesť k postupnému zhoršeniu zraku. Šošovka je priehľadná štruktúra v oku, ktorá pomáha zaostrovať svetlo, alebo obraz, na sietnici. S vekom môže šošovka stratiť svoju priehľadnosť, čo vedie k rozptylu svetla namiesto jeho presného zaostrenia na sietnicu, čo spôsobuje rozmazané videnie.

Príznaky šedého zákalu zahŕňajú:

 • Zhoršené alebo rozmazané videnie
 • Zníženú intenzitu farieb
 • Problémy so videním pri slabom osvetlení
 • Zvýšenú citlivosť na oslnenie a silné svetlo
 • Viditeľné „halo“ efekty okolo svetiel

Existujú rôzne typy a príčiny šedého zákalu, vrátane starnutia, genetických faktorov, očných zranení, určitých chorôb (ako je diabetes) a užívania niektorých druhov liekov. Liečba šedého zákalu závisí od stupňa, do akej miery ovplyvňuje videnie a každodenné aktivity. V počiatočných štádiách môže byť pomocou okuliarov alebo lepšieho osvetlenia možné kompenzovať zhoršené videnie. V pokročilejších prípadoch môže byť potrebná operácia, pri ktorej sa zakalená šošovka nahradí umelou šošovkou, čo obnoví zrak.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané