Ste prekysličení? Stačí si urobiť ľahký domáci test a budete mať jasno

Zdieľať
Ste prekysličení?
Ste prekysličení? Stačí si urobiť ľahký domáci test a budete mať jasno Foto: gettyimages.com

Súži vás častá únava, zlé trávenie či nafúknuté brucho? Možno sa jedná o prekyslenie organizmu. A ako to môžete zistiť? Urobte si test v pohodlí domova.

Základom dobrého prospievania organizmu je rovnovážny stav. Jedným z dôležitých aspektov rovnováhy je správne kyslo-alkalické prostredie. Pokiaľ nie je optimálne, a to dlhodobo, pocítite čoskoro možné príznaky a celkové preťaženie. Aby ste tejto situácii v lepšom prípade predišli, alebo ju aspoň mohli riešiť, zistite si, ako na tom ste a otestujte sa.

Čo je to acidóza

Viac o prekyslení organizmu sa dozviete v tomto videu:

Pokiaľ sa vám v tele nahromadí veľké množstvo kyselín, naruší sa kyslo-alkalická rovnováha. V princípe dochádza k porušeniu prirodzeného vnútorného prostredia a s týmto problémom sa netreba zahrávať. Na kyslosť prostredia a odstraňovanie atómov vodíka reagujú predovšetkým pečeň, obličky, pľúca a tenké črevo. Acidóza metabolická je charakteristická pre obličky a tá respiračná sa začína prejavovať v pľúcach.

Rizikové faktory

Táto zdravotná nepríjemnosť by sa mala čo najskôr riešiť, aby nehrozili ďalšie problémy. Častými rizikovými faktormi sú zlá životospráva, nedostatok fyzickej aktivity, nevhodný stravovací režim, nadmiera alkoholu, užívanie určitých liekov, poruchy metabolizmu, obezita alebo diabetes.

Najčastejšie príznaky prekyslenia

Medzi najčastejšie príznaky prekyslenia organizmu patrí napríklad únava, bolesť hlavy a zmätenosť, zlé trávenie, nevoľnosť, vracanie, biely povlak na jazyku, zápach z úst, časté infekcie, podráždenosť a svalová slabosť. Pokiaľ ide o respiračný typ choroby, jedinec má problémy s nádychom a obťažuje ho tzv. krátky dych. Objaviť sa môžu aj problémy s nervovým systémom, ktoré sa mnohokrát prejavujú triaškou a niekedy aj nefunkčnosťou mozgu a kómou.

Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť aj k postupnému zlyhaniu obličiek, kedy sa v tele hromadia odpadové látky, ako sú fosfáty, anióny či sulfáty. Prekyslenie organizmu môže byť tiež príčinou vzniku niektorých chorôb ako napríklad artritída, reuma, zubné kazy, problémy so žlčníkom či hemoroidmi.

test
Ste prekysličení? Stačí si urobiť ľahký domáci test a budete mať jasnoFoto: www.gettyimages.com

Využite domáci test pH

Ak chcete zistiť, ako na tom vaše telo s pH je, kúpte si v lekárni alebo v e-shope jednoduchú zdravotnú pomôcku – lakmusový indikačný pH papierik.

Prekyslenie organizmu spoznáte z moču

Postup zvládne úplne každý, pretože je úplne banálny a môžete si ho urobiť v domácom súkromí. Jednoducho papierik namočte na 1 až 2 sekundy vo vašom moči a indikátor sa chemickou reakciou zafarbí do výsledného odtieňa, z ktorého zistíte podľa vzorkovníka či manuálu, aké je pH vášho moču. Hodnota pH moču by mala byť v rozmedzí 5,0–6,5, pričom krajné hodnoty sú 4,5–8,0.

Zdroj: www.upravvodu.cz, www.celostnimedicina.cz, www.ionizator-vody.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané