Prečo pes žerie trávu. Má k tomu 4 svoje pádne dôvody

Zdieľať
Prečo pes žerie trávu
Prečo pes žerie trávu. Má k tomu 4 svoje pádne dôvody Foto: www.freepik.com

S psími miláčikmi zažívate veľa zábavy. Ako pozorní chovatelia dokážete veľmi dobre čítať správanie svojho psa aj jeho gestá. Občas vás ale aj tak môže niektorou činnosťou váš domáci maznáčik prekvapiť. Medzi tou najčastejšou, ktorá vyvoláva veľa otázok, je konzumácia trávy. Napadlo vás niekedy, prečo váš pes žerie trávu? Dôvodov môže byť hneď niekoľko.

Pes je všežravec a pochutí si na hocičom. Občas je dokonca ťažké ho od niektorých pochutín odradiť. Tráva nepatrí medzi tie najdivnejšie, ale chovateľom príčina, prečo sa ich psí kamarát živí trávou, vŕta hlavou. Predtým sa tradovalo, že keď sa pes vyžíva na zelenom záhone, blíži sa zmena počasia, respektíve bude pršať. Dôvodov je ale o niečo viac.

Psy sú rozkošní čudáci

Hoci svojho psa poznáte skvele a máte ho prečítaného ako knihu, sú momenty, keď sami krútite hlavou nad tým, prečo sa chová tak, ako sa chová. Prečo pes robí s nohami, keď ho škrabkáte? Prečo mu rozhodne neprospejete kocôčkou čokolády? Odpovede na tieto aj ďalšie zaujímavosti o psoch nájdete v nasledujúcom videu:

Tráva je pre psov neskutočným lákadlom a majú na to veľmi pádne dôvody. Snáď tým najzásadnejším je očista žalúdka, hoci granule vyberáte starostlivo, môže vášmu maznáčikovi niečo chýbať. Je tiež možné, že tráva jednoducho vášmu štvornohému parťákovi chutí, alebo sa jednoducho len nudí.

Očistná kúra

Najčastejší a najpraktickejší dôvod, prečo psy žerú trávu, je malá očistná kúra. Psy sú neuveriteľne múdre stvorenia. Akonáhle majú pocit, že im v žalúdku niečo prekáža, potrebujú sa vyčistiť, či už od zvyškov nestráviteľných „dobrôt“ alebo parazitov, a pustia sa do zelenej hostiny. Väčšinou hltajú dlhé steblá trávy, ktoré po chvíli vyvolávajú zvracanie. Ide o pradávny psí inštinkt.

Výživový doplnok

Pojedanie zelene nemusí vždy nutne súvisieť s prečisťovacou potrebou. Pokiaľ váš pes pravidelne konzumuje trávu bez neskoršieho zvracania, je dosť možné, že má nedostatok niektorej zložky potravy. V takom prípade je dobré sa poobzerať po iných granuliach. Pes vám môže týmto spôsobom dávať najavo, že mu chýbajú minerály, vitamíny alebo potrebuje znížiť kyslé pH svojho žalúdka.

Maškrtník

Psy sú od prírody maškrtníci a nie je zďaleka pravda, že by si pochutnali len na mäse. Naopak, milujú čučoriedky, slivky a množstvo plodov pochádzajúcich z prírody. Nie inak je tomu aj pri tráve. Niektorí psí gurmáni trávu konzumujú nie kvôli zdravotnej stránke veci, ale jednoducho si chcú pochutnať.

Zaháňa nudu

Mladšie psy a šteňatá si žraním trávy zase môžu krátiť dlhú chvíľu. Objavujú svet okolo seba a ochutnávajú, čo ponúkajú. Neobmedzujú sa len na trávu, ale pochutnajú si na listoch alebo napríklad šiškách. Väčšinou ich rozžujú a zase vypľujú. Cieľom je objaviť svet a zahnať nudu.

Zdroj: www.youtube.comwww.krmimkvalitne.czwww.svetkrmiv.cz

pes
Prečo pes žerie trávu. Má k tomu 4 svoje pádne dôvodyFoto: www.gettyimages.com

Je bežné, že psy jedia trávu. Tento jav môže mať niekoľko vysvetlení. Niektoré z nich zahŕňajú:

  1. Instinktívne správanie: Psy môžu instinktívne jesť trávu, aby zvracali, keď sa necítia dobre alebo keď majú problémy s trávením. Tráva môže pomôcť vyčistiť ich žalúdok.
  2. Nutričné potreby: Niekedy psy jedávajú trávu, keď cítia nedostatok určitých živín vo svojej strave. Tráva môže poskytnúť určitú úľavu alebo doplniť chýbajúce živiny, aj keď nie je pre psy ideálnym zdrojom živín.
  3. Nuda alebo zvyk: Psy môžu trávu jesť aj z nudy alebo ako súčasť ich prieskumného správania. Niektoré psy sa jednoducho zaujímajú o trávu ako súčasť ich okolia a začnú ju žuť.
  4. Páči sa im to: Niektorým psom jednoducho chutí tráva, a preto ju žerú.

Dôležité je pozorovať, ako sa váš pes správa po zjedení trávy. Ak to robí občas a nevykazuje žiadne známky nevoľnosti alebo iného zdravotného problému, zvyčajne to nie je dôvod na obavy. Ak je však konzumácia trávy sprevádzaná zvracaním alebo inými príznakmi choroby, alebo ak sa stáva nadmernou, je dobré sa poradiť s veterinárom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané